IP Scan – JWMS wykonawcą usługi!
3 lutego 2025 roku ruszyła nowa edycja Budżetu Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest to inicjatywa unijna mająca na celu wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Budżet MŚP pozwala między innymi na przeprowadzenie IP Scan, a więc usługi świadczonej także przez JWMS, która ma na celu doradztwo w zakresie jak najlepszego wykorzystania własności intelektualnej posiadanej przez danego przedsiębiorcę.
Radca Prawny Mateusz Staszek z Kancelarii JWMS od 2024 roku świadczy usługę IP Scan i tak samo będzie w roku 2025.
Co to jest IP Scan?
IP Scan to usługa zbliżona swoim charakterem do audytu posiadanych przez przedsiębiorcę dóbr własności intelektualnej. Przeszkolony przez specjalistów z EUIPO i wpisany na oficjalną listę wykonawców usługi IP Scan prawnik realizuje doradczą usługę zgodnie z procedurą ustaloną przez europejski urząd. Przeprowadzana jest analiza posiadanych dóbr własności intelektualnej, wywiad z przedstawicielem przedsiębiorstwa, a na koniec sporządzany jest raport, który w ramach podsumowania wskazuje działania, jakie przedsiębiorca może podjąć w celu efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów IP.
W ramach IP Scan wskazać możemy w szczególności strategie ochrony własności intelektualnej, pomóc zidentyfikować dobra IP, o których przedsiębiorca nie miał świadomości oraz doradzić, w jaki sposób można z nich korzystać.
Kto może skorzystać z IP Scan?
Z IP Scan mogą skorzystać przedsiębiorcy z UE. Dotyczy to wszystkich firm, a więc zarówno działalności prowadzonych w formie spółki, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej. Kluczowym kryterium jest posiadanie przez takiego przedsiębiorcę statusu MŚP, a więc mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy. Kryteria oceny są następujące:
- Mikro przedsiębiorca – od 0 do 10 zatrudnionych osób | obrót roczny poniżej 2 mln euro | całkowita suma bilansowa poniżej 2 mln euro;
- Mały przedsiębiorca – od 11 do 50 zatrudnionych osób | obrót roczny poniżej 10 mln euro | całkowita suma bilansowa poniżej 10 mln euro;
- Średni przedsiębiorca – od 51 do 250 zatrudnionych osób | obrót roczny poniżej 50 mln euro | całkowita suma bilansowa poniżej 43 mln euro.
Jak skorzystać z IP Scan?
W celu skorzystania z IP Scan należy złożyć wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem dedykowanego serwisu Budżetu MŚP na stronie EUIPO. Dokonać można tego osobiście lub przez pełnomocnika. Po skutecznym złożeniu wniosku, Urząd przyznaje voucher na usługę IP Scan. Należy go wykorzystać w terminie 6 miesięcy.
IP Scan – ile zwrotu?
90% kosztów poniesionych na realizację IP Scan podlega zwrotowi. Kwota ta może wynosić maksymalnie 630 euro. Oznacza to, że minimalna kwota, jaką przedsiębiorca zapłaci za IP Scan, uzyskując maksymalne dofinansowanie, to 700 euro.
Zalety IP Scan
Największą zaletą IP Scan jest możliwość stworzenia strategii eksploatacji posiadanej przez firmę własności intelektualnej za stosunkowo niewielkie koszty. Podstawową ceną za IP Scan, po dokonaniu refundacji przez EUIPO, jest jedynie 70 euro! Wykonanie takiej usługi bez wsparcia Budżetu MŚP, kosztuje o wiele więcej.
Wykonawca IP Scan pomoże wskazać, które dobra mogą być chronione oraz w jaki dokładnie sposób. Mowa tu przede wszystkim o ochronie wynikającej z prawa autorskiego, prawa własności przemysłowej (znaki towarowe, wzory przemysłowe i podobne) czy też o informacjach, które mogą być chronione jako tajemnica przedsiębiorstwa.
IP Scan pomoże uniknąć w przyszłości wielu problemów, a także umożliwić możliwie najwydajniejsze zarabianie na posiadanych dobrach.
W przypadku chęci skorzystania z usługi IP Scan zachęcamy do kontaktu!